Wielkoformatowy druk cyfrowy jest teraz łatwo dostępny, praktycznie dla każdego. Wykorzystując dostępne technologie można drukować pojedyncze grafiki na papierze, różnych rodzajach folii, płytach z różnych materiałów a także tkaninach. Ogrom możliwości utrudnia wybór komuś kto nie zajmuje się tym na co dzień, a chciałby zrealizować swój pomysł wykorzystując grafikę w dużym formacie. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Od sprawdzenia, czy mamy odpowiedni do druku plik.
Ustal wymiary potrzebnej grafiki i sprawdź, czy plik z obrazem, który chcesz wydrukować ma wystarczającą jakość. Może to być zdjęcie z aparatu lub grafika stworzona w programie graficznym. Niezależnie od tego jakie jest źródło pliku, możemy zobaczyć je na monitorze. Powiększ obraz tak, żeby widoczny na monitorze fragment grafiki miał taką samą wielkość jaką ma mieć po wydrukowaniu – możesz zmierzyć linijką wymiar widocznego na ekranie obrazu i ocenić, czy odpowiada planowanej wielkości. Wybierz obszar na którym są istotne elementy. Zobacz te fragmenty z bliska i z odległości z jakiej będzie oglądana grafika. Jeżeli jakość obrazu uznasz za odpowiednią, nie będzie zbyt dużych pikseli, obraz jest wystarczająco ostry, nie ma innych wad, to sprawdź też pozostałe części obrazu. Tu istotna uwaga – kolory widoczne na ekranie nie będą identyczne z otrzymanymi w druku. Nawet jeżeli masz dobry monitor to kolory w druku będą się różnić. Żeby uniknąć rozczarowania i rozwiać wszelkie wątpliwości warto najpierw zrobić próbny wydruk wybranych fragmentów grafiki. Jeżeli chcesz coś zmienić w swojej grafice to najpierw zapisz ten wyjściowy plik i pracuj na jego kopii. Unikaj zapisywania kolejnych wersji w pliku typu .jpg, bo to pogarsza jakość obrazu, stosuj format .tiff, pliki są nieco większe ale to uniwersalny bezstratny format.
Zwykle do druku w dużym formacie wystarcza jeżeli plik w skali 1:1 ma rozdzielczość w zakresie 80 – 120 dpi (dpi = pikseli na cal).
Jeżeli plik uznasz za poprawny to pora na wybór techniki druku, i podłoża, o czym napiszę wkrótce.